Sigurno vam je poznat onaj osjećaj kada ne možete prestati brinuti oko nekih stvari koje su se dogodile u prošlosti ili strepite zbog nečega za što niste niti sigurni da li će se uopće dogoditi.
Takva razmišljanja i misli koje ne vode nigdje, negativna uvjerenja koja imamo o samima sebi ili samosažalijevanje predstavljaju naše mentalno smeće. Kada se toga riješite to će vam ostaviti
više energije i prostora da se posvetite onome što je
zaista važno i više uživate u životu.
Istraživanja su pokazala da imamo između 60.000- 80.000 misli dnevno. Zamislite samo koliko je to mogućih kombinacija. Znate li da skoro 90% misli koje imamo u jednom danu- dolaze od dana prije. Mi iznova i iznova vrtimo prošle događaje, analiziramo svoje i tuđe osjećaje i postupke iako je događaj o kojem razmišljao davno iza nas. Mi ponekad razmišljamo o jedno te istoj stvari nekoliko puta. Sigurno ste u nekom periodu života svakodnevno razmišljali kako nemate dovoljno novaca, niste dovoljno uspješni, imate neurednu kuću ili koliko zapravo ne volite posao kojim se bavite.
Kontinuirano ponavljanje jedno te istih misli, briga oko stvari na koje ne možemo utjecati nam oduzima toliko vremena kojeg smo mogli puno pametnije iskoristiti. Fokusiranje na ono čime u životu nismo zadovoljni troši našu dragocjenu energiju.
Znam da je ponekad vrlo teško oduprijeti se neugodnim mislima kad vas pritišću svakodnevne brige ili primarne ljudske potrebe, ali ne mogu dovoljno naglasiti koliko je otpuštanje takvih briga važno za naš mir. Svo mentalno smeće koje zadržavamo u sebi zadržava nas na mjestu i onemogućuje nam napredak.
Ove tehnike omogućuju nam promjenu ne funkcionalnih
obrazaca razmišljanja i ponašanja te unose
promjene u naš svakodnevni život kako
bismo ostvarili sreću i mir.
1. Prekinite se samosažalijevati
OK je osjećati tugu ili razočaranost zbog nekih neugodnih ishoda. Ali samosažalijevanje je nešto drugo. Kada se žalimo mi dodatno naglašavamo i povećavamo problem u kojem se nalazimo. Preuzimamo u potpunosti ulogu žrtve i dozvoljavamo svemu oko nas da nam se dogodi. Kad se žalimo mi prihvaćamo da smo žrtve okolnosti koje mogu djelovati na naše misli, osjećaje i ponašanje. Imate pravo biti tužni ako se dogodilo nešto što vas je rastužilo. Ali prihvatite odgovornost za svoje misli, osjećaje i ponašanje. Na taj način otvarate mogućnost za djelovanje u svim sferama života.
Svi se ponekad tužimo na neka naša trenutačna stanja i to nam nekad pomaže. Ali ako se ikad uhvatite da govorite izjave tipa: ''Nitko me ne razumije'', ''Zašto se meni uvijek moraju događati najgore stvari?'' ili ''Uvijek me prati loša sreća''- podsjetite se da su ovakve izjave primjer mentalnog smeća te da ste vi odgovorni kako ćete se osjećati, ponašati ili reagirati u određenom trenutku.
Vi odlučujete hoće li tuđi postupci
i osjećaji utjecati na odluke koje se tiču
vašeg života.
2. Počnite aktivno raditi na rješavanju svojih problema
Recimo da imate problema s kolegom na poslu ili vas muči kako ćete platiti sljedeću stanarinu i režije. Možete odabrati da ćete se brinuti oko nečega što će se dogoditi ako tu situaciju ne uspijete riješiti ili se možete zaista pokušati aktivno pozabaviti tim problemom.
Ako je problem moguće riješiti, pokušajte napraviti plan kako ćete djelovati da uspješno iskomunicirate poteškoće koje imate s kolegom. Kako možete reći što vas smeta bez da uđete u sukob s tom osobom? Kakav ishod želite postići razgovorom ili nečim drugim? Kako da budete asertivni?
Ako vas muče financije, pokušajte napraviti plan kako uštediti od postojećih troškova, postoji li mogućnost neke dodatne zarade ili možda možete nešto prodati? Postoji li mogućnost da neke stvari platite na rate ili s odgodom?
Ako u konačnici možda i ne riješite problem do kraja,
znat ćete da ste zaista učinili sve po tom pitanju.
A ako problem riješite samo do pola,
to je i dalje vaš uspjeh.
3. Ukoliko ne uspijete uopće riješiti problem ili prestati brinuti, odredite vrijeme u danu samo za razmišljanje o tome
Ukoliko je problem s kojim ste se susreli nerješive prirode pokušajte shvatiti da briga i razmišljanje o istom zaista ne pomažu da se problem riješi ili da nestane. Recite sami sebi: ''O ovoj situaciji razmišljat ću samo 15 minuta dnevno i tada se mogu brinuti koliko god hoću.'' Odredite neko vrijeme u danu kad se želite posvetiti razmišljanju i brizi oko nečeg što vas muči. Sjednite i brinite se 15 minuta. A ako se uhvatite da ostatak dana ili noći razmišljate o problemu- sjetite se da nije vrijeme za brigu jer ste to već obavili. Možda zvuči smiješno, ali zaista pali. Na taj način nećete nositi toliko briga sa sobom u svakodnevne situacije ili susrete. Briga i analiziranje nečega što ne možemo promijeniti također su dio mentalnog smeća.
4. Izazovite sami sebe i pomaknite svoje granice
Najbolji način da razvijete samopouzdanje i samopoštovanje te se suprotstavite mentalnom smeću vlastitih bazičnih vjerovanja je taj da razmislite o istinitosti nekog negativnog uvjerenja i djelujete na njega.
Recimo da vas još iz djetinjstva vas prati misao da vam niti jedan sport ne ide od ruke. Probali ste sve oblike rekreacije i niti jedna vas nije zainteresirala onoliko koliko ste se nadali? Stanite i razmislite- jeste li sigurni da ste baš sve isprobali? Razmislite o tome što volite- da li više volite biti aktivni u prirodi i na zraku ili u dvorani vježbajući s trenerom? Jeste li društveni tip i možete li se zamisliti kao dio grupe ili biste radije bili sami? Želite li rekreaciju uz glazbu ili su vam neke druge stvari važnije? Vjerujte mi, ako malo preispitate sebe, pronaći ćete neku fizičku aktivnost koja vam odgovara, pa makar to bilo hodanje.
Svaki put kad pomaknete svoje granice i suprotstavite se tom negativnom uvjerenju- vaše samopouzdanje i samopoštovanje rastu.
Kako raste vaše samopoštovanje, mentalno smeće se smanjuje, a negativna uvjerenja slabe. Sljedeći put kad posumnjate da nešto možete izvesti- recite sami sebi: ''Izazov prihvaćen'' i upustite se u neku aktivnost koja vas možda plaši. Za pobjeđivanje strahova treba vam samo hrabrost, ne samopouzdanje. Vjerujte mi, na taj sam način otkrila koliko sam zapravo snažna.
Kao i svi vi, u životu sam imala perioda u kojima sam konstantno brinula o financijama i dugovima kao i onih u kojima sam bezbrižno uživala u financijskoj neovisnosti. Godinama osciliram između jednog i drugog, i mogu vam reći da mi je briga o tome 'kako ću se izvući' donijela samo dodatnih problema i izdataka, dok su mi opušten i pozitivan stav kao i vjera u vlastite sposobnosti donijeli neke neočekivane dobitke i ponude. Nitko od nas ne voli biti zabrinut, a svima nam se dogodilo da smo se brinuli i grizli oko nekih stvari koje su se na kraju ipak same od sebe uspješno riješile. Pokušajte ostati pozitivnog stava ako naiđete na problem te se sjetite kako je uspjeh i to kad iz cijele situacije nešto naučite i izađete mrvicu mudriji.
Kad više vremena posvetimo stvarima koje nam čine dobro,
a zanemarimo brigu, negativna uvjerenja iz djetinjstva ili dobronamjerne savjete okoline - mi stvaramo prostora
za nove ugodne događaje i iskustva.
Koristite ove 4 tehnike kako biste se riješili mentalnog smeća i poboljšali vlastitu kvalitetu života. Usvajanje ovih navika omogućit će vam više uživanja u životu i dati šansu da budete bliže onoj verziji sebe kojoj težite.
Izvor fotografija: wix.com
Comments